Податкова інформує

Кременчуцька ОДПІ провела семінари для платників податків щодо останніх новацій у податковому законодавстві

Минулого тижня фахівці Кременчуцької ОДПІ провели безкоштовні семінари для представників бізнесу та громадян. У четвер, 05 лютого 2015, семінар проводили для фізичних осіб підприємців та громадян, а 06 лютого – для юридичних осіб. Темами семінару було визначено: «Законодавчі зміни, впроваджені з 1 січня 2015 р., в частині адміністрування ЄСВ, плати за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та щодо використання РРО у 2015 році. Електронне адміністрування ПДВ».

Про нові правила і особливості адміністрування податків у 2015 році зібралися послухати близько 400 осіб – представників бізнесу.

Відкрила семінар заступник начальника Кременчуцької ОДПІ Алла Шуба, яка звернула увагу платників на велику кількість змін, які відбулись у податковому законодавстві на початку 2015 року та зазначила, що фахівцями ДФС і надалі будуть широко доводитись до платників податків вимоги останніх новацій.

Про зміни в оподаткуванні єдиним соціальним внеском докладно розповіла начальник відділу адміністрування єдиного внеску управління доходів і зборів з фізичних осіб Кременчуцької ОДПІ Марина Сергієнко. Начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб – Ірина Єщенко детально доповіла про новації в оподаткуванні єдиним податком для фізичних осіб – підприємців. Про новації в оподаткуванні податком на доходи фізосіб та військовим збором доповіла начальник відділу адміністрування податку на доходи фізосіб Наталія Кухто.

Також, фахівці Кременчуцької ОДПІ освітили нововведення щодо податку на додану вартість, оподаткування акцизним збором, застосування РРО. Особливу увагу було приділено Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до  Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи",  який набрав чинності з 1 січня 2015 року.

Крім того, на семінарі присутнім повідомили про затверджені місцевою владою місцеві податки і збори (об’єкти оподаткування, ставки, пільги).

Начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Ірина Єщенко звернула увагу присутніх, що з 1 січня розпочалась кампанія декларування доходів громадян, отриманих протягом 2014 року та нагадала, що податкова декларація про майновий стан і доходи, подається до 1 травня поточного року до податкової інспекції за місцем реєстрації.

Наприкінці семінарів були надані відповіді на запитання всіх учасників цих заходів.

 

За перший місяць 2015 року платниками Кременчуцької ОДПІ

до бюджетів усіх рівнів сплачено більше 145млн.грн.

За січень 2015 року платниками податків Кременчуцької ОДПІ забезпечено надходжень до бюджетів усіх рівнів в у сумі 145,6млн.грн.

До державного бюджету за січень 2015 року надійшло 54,1млн.грн. податків та зборів. За основними платежами, які формують державний бюджет, мобілізовано:

  • податку на прибуток – 11,2млн.грн,
  • податку на додану вартість – 28,1млн.грн.,
  • рентної плати за користування надрами - 6,6млн.грн.,
  • військового збору – 5,9 млн.грн.

За січень 2015 року до місцевих бюджетів платниками податків Кременчуцької ОДПІ сплачено 91,5млн.грн. податків та зборів.

За основними платежами, які формують місцеві бюджети, надійшло:

  • податку на доходи фізичних осіб – 64,0млн.грн.,
  • плати за землю – 13,7млн.грн.,
  • рентної плати за користування надрами – 6,6млн.грн.,
  • єдиного податку – 5,8млн.грн.

На рахунки з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що відкриті в органах Державної казначейської служби, від платників Кременчуцької ОДПІ за січень 2015 року надійшло 111,8млн.грн.

Станом на 01.02.2015 р. -  з бюджету на р/р відшкодовано 11 платникам більше 19млн.грн. податку на додану вартість.

 

Про оподаткування спадщини та подання Декларації про майновий стан і доходи 

Відповідно до норм Податкового кодексу України при оподаткуванні спадщини застосовуються такі ставки податку на доходи фізичних осіб: нульова ставка, ставка у 5%, а також ставки у 15% або 20%.

Право на застосування нульової ставки мають:

- члени сім’ї першого ступеня споріднення (чоловік або дружина, батьки та діти, у   тому числі усиновлені), які успадковують будь-яку власність;

- особа інвалід І групи або особа, яка має статус дитини сироти або, дитини позбавленої батьківського піклування, якщо успадковується нерухоме майно, рухоме майно, сума страхового відшкодування;

- дитина - інвалід, яка успадковує нерухоме або рухоме майно.

Ставка 5% застосовується для будь-якого майна для спадкоємців, що не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення. Тобто всі члени сім’ї, які не є батьками, чоловіком або дружиною чи дітьми (в тому числі всиновленими), при отриманні спадщини мають сплатити до державної скарбниці 5% податку на доходи фізичних осіб.

Якщо ж спадщину чи подарунок отримує спадкоємець від спадкодавця-нерезидента або спадкоємець-нерезидент від спадкодавця-резидента, ставка податку буде становити 15 або 20% в залежності від  суми спадку.

Громадяни, які одержали дохід у вигляді спадщини чи подарунку, котрий оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість (суму) такої спадщини чи подарунку до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Всі інші громадяни, які отримали у 2014 році спадщину чи подарунок, зобов’язані задекларувати такі доходи до 1 травня 2015. Сплату податку з отриманого доходу у вигляді спадку Податковим кодексом визначено до 1 серпня  2015 року.

У січні 2015 року до Кременчуцької ОДПІ громадяни подали 269 декларацій про майновий стан і доходи, з них 131 декларацію – від отримання спадщини.

Подавати декларацію мешканцям м. Кременчука необхідно до Центру обслуговування платників податкової інспекції за адресою: м. Кременчук, вул. Красіна, б. 76, секція №8.

Декларувати свої доходи громадяни можуть і в електронному вигляді. Для цього необхідно в пункті реєстрації користувачів акредитованого центру сертифікації ключів ДФС України який діє за адресою: м. Кременчук вул. Жовтнева, б. 43, кім. 205. отримати безкоштовні ключі електронного цифрового підпису. 

 

В ЦОП Кременчуцької ОДПІ для платників надається комплекс послуг

Кременчуцька ОДПІ повідомляє, що Центр обслуговування платників працює за адресою: вул. Красіна, б.76. У ЦОПі надається комплекс послуг з урахуванням потреб платників податків та зборів: видача дозвільних документів, довідок, надання податкових консультацій, приймання вхідної кореспонденції, податкової звітності та інше.

Тільки в січні 2015 року платникам надано 1485 адміністративних послуг та 1218 консультацій, прийнято 7177 вхідної кореспонденції.

За письмовими зверненнями громадян відповіді надано на 21 звернення. Щодо отримання доступу до публічної інформації – 2 запити задоволено в клопотанні.

Графік роботи ЦОП:

- понеділок - п`ятниця - з 9-00 до 20-00 год.;

- субота – з 9-00 до 16-00 год.

 

Податкова звітність з ПДВ у 2015 році подається виключно в електронній формі.

Кременчуцька ОДПІ у зв’язку з набранням з 1 січня 2015 року чинності Закону України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» звертає увагу платників податків на окремих змінах у питаннях подання податкової звітності з податку на додану вартість.

Згідно з вимогами вказаного Закону, починаючи з першого звітного періоду 2015 року (січень, І квартал), звітність з ПДВ подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками податків на додану вартість з дотриманням вимоги, реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному пунктом 49.4 Податкового кодексу.

Останнім звітним періодом, за який декларації з ПДВ можуть бути подані на паперових носіях, є IV квартал 2014 (граничний термін подання 09.02.2015).

Нагадаємо, що подання звітності в електронному вигляді дає можливість забути про черги та відчути переваги економії робочого часу, а також гарантію автоматичної перевірки звітності.

Для подання звітності в електронному вигляді необхідно звернутися до пункту реєстрації користувачів акредитованого центру сертифікації ключів ДФС України який діє за адресою: м. Кременчук вул. Жовтнева, б. 43, кім. 205. для безкоштовного оформлення електронних ключів.

 

Порядок обчислення та сплати транспортного податку

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» (далі – Закон 71), який набрав чинності з 01 січня 2015 року, запроваджено транспортний податок.

Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування, а базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію,  з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Сплачується податок юридичними особами авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

 

Затверджено ставки єдиного податку

Кременчуцька міська рада затвердила ставки єдиного податку: для першої групи платників ЄП - 10% від розміру мінімальної зарплати;  для другої групи платників ЄП - 20% від розміру мінімальної зарплати;  для третьої групи - 2% доходу в разі сплати ПДВ і 4% - у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Крім того, 15% застосовують платники єдиного податку першої-третьої груп до суми перевищення визначеного обсягу доходу; до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків; до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування; до доходу отриманого платниками першої та другої групи в провадження діяльності, яка не передбачена ст..291 ПКУ.

 

В м. Кременчуці затверджено пільги з податку на нерухомість

Згідно рішення Кременчуцької міської ради, не обкладаються податком квартири загальною площею до 90 кв.м. і будинки - до 200 кв.м. Якщо у власності платника перебуває і квартира, і будинок, - пільгою буде 290 кв. м (90 кв.м. + 200 кв.м. = 290 кв.м).

Ставки податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб та юридичних осіб, встановлено у розмірі 1% мінімальної заробітної плати, тобто за 1 кв. м оподатковуваної площі (яка перевищує пільгову) фізичні та юридичні особи в рік платитимуть 12 гривень 18 копійок за кожен «зайвий» квадратний метр.

 Для нежитлової нерухомості – ставка податку становить 0,5%.

Рішенням міської ради встановлені наступні додаткові пільги з податку на нерухомість:

- на об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій;

- на об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, доходи яких не перевищують прожиткового мінімуму станом на 1 січня поточного (звітного) року, але лише на один такий об'єкт;

- на господарські (присадибні) будівлі – допоміжні приміщення: вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо.

У Кременчуці також не платитимуть за гаражі, які не перевищують 30 кв.м.

 

Занижений прибуток виправляємо через податковий компроміс

Згідно з п. 2 «Прикінцевих положень» Закону України від 25 грудня 2014 року № 63-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу» до затвердження форми уточнюючого розрахунку для застосування податкового компромісу платник податків має право подати уточнюючий розрахунок за діючою на час подання формою як окремий документ з переліком (описом) операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації.

Уточнення податкового зобов’язання з податку на прибуток у межах податкового компромісу необхідно здійснювати виключно шляхом подання окремої уточнюючої декларації (розрахунку, звіту), а не у складі звітної (звітної нової) декларації.

Для цього платникам податку на прибуток, які бажають скористатись податковим компромісом, у заголовній частині форм уточнюючих податкових декларацій (розрахунків, звітів) з цього податку слід під словом «Уточнююча» («Уточнюючий») доповнити словами «Податковий компроміс» та ліворуч від них проставити відмітку, наприклад, «X». Така відмітка означатиме, що уточнююча декларація (розрахунок, звіт) подана з метою застосування податкового компромісу.

Якщо заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток пов’язане із зміною показників витрат, які відображаються у додатках до декларацій (розрахунків, звіту), окрему уточнюючу декларацію (розрахунок, звіт) платники податку подають разом з такими додатками.

Крім цього, необхідно надавати у складі уточнюючої податкової декларації (розрахунку, звіту) в електронній формі перелік (опис) господарських операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації, використовуючи рядки електронної форми для зазначення доповнень до податкової декларації, заповнення яких передбачено п. 46.4 ст. 46 гл. 2 р. ІІ Податкового кодексу України.

При застосуванні податкового компромісу п’ять відсотків від суми заниженого податкового зобов’язання з податку на прибуток має відображатися платниками податку в уточнюючій податковій декларації (розрахунку, звіті) у рядку таблиці «Самостійне виправлення помилок» 24 - податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міндоходів від 30.12.2013 № 872, зареєстрованим у Мін’юсті 20.01.2014 за № 103/24880.

Відповідні роз’яснення надані в Методичних рекомендацій щодо особливостей уточнення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу, затверджених наказом ДФС України від 17.01.2015 № 13.

 

Черговість сплати платежів: спочатку борг, штраф та пеня

Відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) при наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст. 95 ПКУ або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов’язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п. 131.2 ст. 131 ПКУ при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, насамперед зараховуються в рахунок податкового зобов’язання. При повному погашенні суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, зараховуються у рахунок погашення штрафів, і лише в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює розподіл цієї суми у порядку, визначеному п. 131.2 ст. 131 ПКУ.

 

Новий чек повинен містити ПДВ та акциз

З метою забезпечення правильності відображення в розрахункових документах реєстраторів розрахункових операцій акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів ДФС України надала роз’яснення листом від 20.01.2015 № 1519/7/99-99-19-03-03-17.

Вимогами щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року № 199, визначено формат та розрядність даних, що зберігається у фіскальній пам'яті реєстратора розрахункових операцій, у якому передбачено відображення не менше 6 груп з оподаткування товарів (послуг).

Враховуючи підпункт 3.5 пункту 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 № 614, рядок 9 розрахункового документа (назва податку, літерне позначення ставки податку, ставка податку у відсотках, сума податку) може повторюватися відповідно до кількості податкових груп, тобто не менше 6.

Таким чином, акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів повинен відображатися у розрахунковому документі (фіскальному чеку) як окрема податкова група.

Інформаційно-комунікаційний відділ Кременчуцької ОДПІ