Фонд соціального страхування України інформує

Турбота і милосердя – обов’язок суспільства перед людьми з обмеженими фізичними можливостями

З кожним роком наше суспільство піднімається на новий щабель розвитку: новітні досягнення у різних сферах життєдіяльності людини, новітні технології, промислова та культурна еволюція. Проте, прогрес на сьогодні ще не в змозі убезпечити людей від травмування чи в побуті, чи на роботі. На жаль, досить часто травмування призводить до фатальних наслідків, до інвалідності. Інвалідність – це не тільки обмеження фізичних можливостей, часто – це обмеження у спілкуванні, в занятті улюбленою справою, у самореалізації людини. Розвинене суспільство – це, перш за все, належна соціальна сфера, яка має на меті створення комфортних умов життя для кожного громадянина.

На заклик Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй до подальшої інтеграції осіб з інвалідністю в життя суспільства щорічно в усьому світі 03 грудня відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю. Цей день зовсім не є святом, він покликаний привернути увагу суспільства до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності й благополуччя.

Одним із гарантів соціального захисту осіб з інвалідністю є Фонд соціального страхування України (далі – Фонд). Специфіка роботи Фонду базується на забезпеченні прав осіб з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”. У місті Кременчук та Кременчуцькому районі такі повноваження здійснює Кременчуцьке відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (далі – Кременчуцьке відділення).

Станом на 01.11.2019 на обліку в Кременчуцькому відділенні перебувало 1316 потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, серед них 559 потерпілих – це особи, яким встановлено групу інвалідності: І група – 16 осіб, ІІ група – 107 осіб, ІІІ група – 436 осіб.

За 10 місяців поточного року Кременчуцьким відділенням було надано 115 потерпілим на виробництві медико-соціальні послуги, передбачені законодавством України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за такими напрямами:

- 30 особам відшкодовано витрати на лікування за прямими наслідками травм та професійних захворювань;

- 32 осіб з інвалідністю забезпечено путівками для санаторно-курортного лікування, у тому числі видано 1 путівку для супроводжуючої особи;

- 32 осіб з інвалідністю забезпечено технічними та іншими засобами реабілітації;

- 2 осіб з інвалідністю внаслідок професійного захворювання відповідно до медичних висновків забезпечено слуховими апаратами;

- 27 особам щомісячно надаються гарантійні листи та проводиться фінансування для забезпечення лікарськими засобами, виробами медичного призначення та гігієнічними виробами;

- 4 особи з інвалідністю щомісячно отримують фінансування витрат на спеціальний медичний догляд, 16 особам відшкодовуються витрати на постійний сторонній догляд, 11 особам – витрати на побутове обслуговування;

- 33 особам з інвалідністю двічі на рік проводиться компенсація витрат на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, а також на транспортне обслуговування.

Найбільш ефективним є індивідуальний підхід до потерпілих на виробництві під час забезпечення їх санаторно-курортним лікуванням. На сьогодні особи з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання самостійно вибирають санаторно-курортний заклад, у якому будуть проходити лікування відповідно до медичних показань та за профілем лікування, за умови, що цей заклад розташований на території України, на якій органи державної влади в повному обсязі здійснюють свої повноваження.

Одним із статутних напрямів роботи Кременчуцького відділення є надання послуги з лікування застрахованих осіб у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм. Слід зазначити, що в 2019 році із 156 застрахованих осіб, які отримали таке лікування, 13 – особи з інвалідністю.

Соціальний захист осіб з інвалідністю в Україні спрямований на створення в суспільстві рівних можливостей для реалізації їх життєвих потреб, здібностей і потенціалу. Багаторічний досвід фахівців Фонду виявив, що ця категорія громадян потребує не тільки забезпечення страховими виплатами чи реабілітаційними заходами, а й стимулювання до участі в суспільному житті.

Щорічне проведення спартакіад, інших заходів із залученням осіб з інвалідністю та особистих зустрічей стали доброю традицією, вселили в душі потерпілих на виробництві потужний стимул для відновлення не лише фізичного, а й духовного здоров’я. Посмішкою та добрим словом ми намагаємося їх підтримати, надати всебічну допомогу.

Спартакіада для людей з особливими потребами стала масштабним заходом, що пропагує здоровий спосіб життя серед тих, хто не втратив сили духу й віри в майбутнє. Місія проєкту – залучити якомога більшу кількість осіб з інвалідністю до активного громадського життя. Це відкритий спортивний захід, що проводиться Фондом із метою підтримки у потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань цілеспрямованості у подоланні особистих фізичних обмежень, реабілітації за допомогою фізичної культури й спорту, і, звичайно, адаптації в суспільстві. Також це гарний спосіб привернення уваги органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськості до проблем осіб з інвалідністю.

2019 рік не став винятком. Уже VІІ Всеукраїнська спартакіада під гаслом “Сила духу” стартувала на Полтавщині як регіональні відбіркові змагання і завершила свій шлях у фінальних змаганнях на просторах Закарпаття, на базі Ужгородського спортивного комплексу “Юність”.

Протягом останніх років Кременчуцький край представляє команда у складі потерпілих на виробництві: Котенка Сергія Сергійовича, Рибальченка Андрія Анатолійовича, Марковської Наталії Віталіївни, Кисельова Геннадія Сергійовича, Карнауха Валерія Миколайовича, Паталаха Валентина Миколайовича, Свириденко Людмили Григорівни, Бабенко Віри Яківни, Мельника Анатолія Анатолійовича, останній є незмінним переможцем регіональної спартакіади.

Змагання проводилися з таких видів спорту, як: армспорт, бомбаскет, гирьовий спорт, дартс, настільний теніс, шахи. До учасників не застосовувалися обмеження щодо віку чи статі. У регіональних змаганнях представники Кременчуцького відділення здобули приголомшливий результат, виборовши І місце у загальнокомандній першості.

Гідно представили Полтавську область і на фінальних змаганнях VIІ Всеукраїнської спартакіади кременчужани: Рибальченко Андрій Анатолійович, Кисельов Геннадій Сергійович, Котенко Сергій Сергійович та Марковська Наталія Віталіївна.

Тож будьмо завжди уважними до людей з обмеженими фізичними можливостями, адже, перебуваючи поряд, вони першочергово потребують нашої допомоги, милосердя та доброго слова!