Фонд соціального страхування України інформує

Аналіз роботи з профілактики виробничого травматизму, проведеної Кременчуцьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на підприємствах, в установах, організаціях протягом 2018 року

Проблема виробничого травматизму в умовах сьогодення залишається досить гострою. Саме тому профілактика виробничого травматизму є одним із пріоритетних напрямків роботи Фонду соціального страхування України.

За період роботи з 01.01.2018 по 31.12.2018 Кременчуцьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду у Полтавській області (далі – Кременчуцьке відділення) було зареєстровано 30 нещасних випадків на підприємствах, в установах, організаціях м. Кременчука та Кременчуцького району, під час яких постраждали 30 осіб, у тому числі 3 випадки зі смертельним наслідком та 2 групових нещасних випадки. За результатами проведених розслідувань були складені акти про нещасні випадки, пов’язані з виробництвом, за формою Н-1. Серед підприємств (організацій), де сталися нещасні випадки зі смертельним наслідком та групові: ТОВ “Виробничо-комерційне підприємство “Котлогаз”, Філія “Придніпровські магістральні нафтопроводи” ПАТ “Укртранснафта”, Дошкільний навчальний заклад “Барвінок”, Недогарківська сільська рада, ПП “Лідер Авто”, ПАТ “Кременчуцький сталеливарний завод”.

Крім того, зареєстровані 3 випадки професійного захворювання на підприємствах  ПАТ “Кременчуцьке  кар`єроуправління “Кварц” та ПАТ “Крюківський вагонобудівний завод”.

Аналіз стану виробничого травматизму та професійної захворюваності за 2018 рік у порівнянні з аналогічним періодом минулого року показує, що росту виробничого травматизму на підприємствах м. Кременчука та Кременчуцького району немає, а саме, за 2017 рік також було зареєстровано 30 нещасних випадків. Проте про зниження виробничого травматизму також не йдеться. До того ж кількість підприємств (організацій), на яких сталися нещасні випадки у 2017 році складала – 17, у той час як у 2018 році – 28.

 Основними причинами нещасних випадків є порушення потерпілими вимог інструкцій з охорони праці та відсутність контролю з боку посадових осіб за додержанням вимог законодавства про охорону праці підлеглими. Високий відсоток нещасних випадків від загальної їх кількості припадає на випадки, що сталися під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів, зокрема за 2018 рік – близько 56,67 %.

Страховим експертом з охорони праці Кременчуцького відділення була проведена робота з профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань на підприємствах (організаціях), де зареєстровані нещасні випадки та професійні захворювання. Роботодавцям постійно наголошувалося на необхідності:

- вдосконалення положень, інструкцій, інших актів з охорони праці, що діють у межах підприємства та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників;

- впровадження прогресивних технологій, засобів механізації та автоматизації виробництва;

- забезпечення виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин;

- забезпечення усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань;

- здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками їх розслідування та інше.

До багатьох таких заходів долучався страховий експерт з охорони праці Кременчуцького відділення, який протягом 2018 року:

  • - надав 225 консультацій підприємствам-страхувальникам щодо впровадження та вдосконалення системи управління охороною праці, щодо складання документів та розроблення заходів, направлених на профілактику виробничого травматизму та зниження рівня небезпеки виробництва;
  • - узяв участь в опрацюванні системи управління охороною праці на 20 підприємствах міста Кременчука та Кременчуцького району, зокрема на ПрАТ "Гірник", ДП "Фірма "Укртатнафтасервіс", ПрАТ "Обод", ПрАТ "Кременчуцьке спеціалізоване управління № 17", Кременчуцький льотний коледж Національного авіаційного університету та інших;
  • - брав участь у розробленні нормативних актів про охорону праці на вищезазначених підприємствах;
  • - поширював позитивний досвід підприємств з ефективним функціонуванням системи управління охороною праці на інші підприємства міста;
  • - брав участь у перевірці знань з питань охорони праці працівників на ПАТ "Крюківський вагонобудівний завод", ПАТ "Кременчуцьке кар’єроуправління "Кварц", ПрАТ "Гірник";
  • - узяв участь у розробленні заходів щодо усунення причин нещасних випадків на ПрАТ "Гірник", ПАТ "Крюківський вагонобудівний завод", ТОВ "Виробничо-комерційне підприємство "Котлогаз", Філія "Придніпровські магістральні нафтопроводи" ПАТ "Укртранснафта", ПрАТ "Кременчуцький міськмолокозавод", ПрАТ "Кременчуцький колісний завод", ПрАТ "АвтоКрАЗ",  ПрАТ "Кременчуцький завод дорожніх машин" та інших.

Важливим напрямком роботи страхового експерта з охорони праці було та залишається проведення планових перевірок на підприємствах, установах, організаціях з питань охорони праці. За 2018 рік було проведено 20 планових перевірок. Такі перевірки суттєво допомагали виявити проблемні питання та недоліки, що мають місце в роботі служб з охорони праці підприємств, та вчасно надати консультативну допомогу щодо їх усунення.

Слід зазначити, що є підприємства, де роботодавці приділяють належну увагу створенню безпечних умов праці відповідно до вимог нормативно-правових актів, а також додержанню вимог щодо прав працівників у галузі охорони праці. Така увага безпосередньо відображається на показниках щодо виробничого травматизму. У порівнянні з 2017 роком у 2018 році ряд підприємств мала показники до зниження виробничого травматизму, а саме: ПАТ "Крюківський вагонобудівний завод" – на 67%, ПрАТ "Кременчуцький колісний завод" – на 75%, Філія "Придніпровські магістральні нафтопроводи" ПАТ "Укртранснафта" – на 67%, а також підприємства, на яких у порівнянні з минулими роками в 2018 році не зафіксовано жодного нещасного випадку: ТОВ "Інструментальний завод", АТ "Кременчуцьке кар’єроуправління "Кварц".

Важливе значення у сфері охорони праці займає пропаганда безпечних умов  праці – це інформаційний і емоційний вплив на працюючих з метою розвинути в них якостей, що сприяють безпечній роботі, а також створення позитивного ставлення працівників до питань безпеки. З цією метою працівниками Кременчуцького відділення постійно проводяться заходи та береться участь у різних заходах із залученням працівників служб охорони праці підприємств. Так, протягом 2018 року були проведені:

  • - урочистий мітинг, присвячений скорботі за загиблими на виробництві в рамках відзначення Дня охорони праці в Україні;
  • - Захід, присвячений Міжнародному дню людей з інвалідністю “Ми – єдина родина”.

Окрім того, фахівці Кременчуцького відділення протягом минулого року брали участь у семінарі керівників та посадових осіб закладів освіти м. Кременчука, представників органів державного контролю на тему: "Дотримання вимог з охорони праці в закладах освіти під час освітнього процесу", а також участь у багатьох нарадах на підприємствах, установах, організаціях м. Кременчука та Кременчуцького району на тему профілактики виробничого травматизму.

Не залишається без уваги й підростаюче покоління, у якого необхідно сформувати розуміння важливості володіння знаннями у сфері охорони праці, що є запорукою їх безпечного майбутнього. Фахівцями Кременчуцького відділення були проведені: конкурс дитячого малюнка "Охорона праці очима дітей", відкриті уроки в школах міста та району, екскурсія на підприємство "Рошен". Учні Кременчуцького навчально-виховного комплексу “Загальноосвітня школа І ступеня – різнопрофільна гімназія” № 5 ім. Т.Г. Шевченка були залучені до заходу, присвяченого Міжнародному дню людей з інвалідністю "Ми – єдина родина" та інших.

Запорукою успіху в досягненні безпечних умов праці працездатного населення нашої країни є злагоджена співпраця служб охорони праці підприємств, установ, організацій з Фондом соціального страхування України. Така співпраця досягнута між Кременчуцьким відділенням та службами охорони праці підприємств, установ і організацій міста Кременчука та Кременчуцького району. А тому, з метою заохочення та на знак подяки працівниками Кременчуцького відділення з нагоди Дня охорони праці в Україні було нагороджено листами-подяками кращих працівників служб охорони праці підприємств ПрАТ "Кременчуцький колісний завод", ПрАТ "Кременчуцький завод дорожніх машин", ПАТ "Крюківський вагонобудівний завод", ПрАТ "Кременчуцька кондитерська фабрика "Рошен".