Матеріальне забезпечення за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності фізичних осіб-підприємців

З 01 січня 2016 року фізичні особи-підприємці (далі – ФОП) належать до категорії страхувальників на загальних підставах і відповідно до статті 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV в редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-VІІІ зі змінами та доповненнями (далі – Закон України № 1105) мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за умови сплати страхових внесків до Фонду.

Відповідно до пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010              № 2464-VІ фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, є платниками єдиного внеску (в обов’язковому порядку).

За страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення, як: допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах і допомога на поховання.

У разі настання у ФОП одного із страхових випадків, визначених статтею 22 Закону України № 1105, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, чи в разі настання періоду відпуски у зв’язку з вагітністю та пологами, допомога призначається та нараховується ФОП самостійно із дотриманням усіх вимог чинного законодавства.

Відповідно до Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 № 25  зі змінами та доповненнями (далі – Положення № 25), для призначення матеріального забезпечення ФОП повинні оформити рішення уповноваженого із соціального страхування про призначення допомоги, оскільки в цих випадках ФОП є страхувальниками та виступають в якості уповноважених із соціального страхування.

Одним із важливих моментів у призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах є визначення розміру допомоги.

Щодо розміру допомоги по вагітності та пологах складнощів не виникне, оскільки вона надається в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від страхового стажу.

У разі тимчасової непрацездатності необхідно обрахувати страховий стаж. Залежно від страхового стажу визначається розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності. Механізм обчислення страхового стажу та визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності передбачено статтями 21 та 24 Закону України № 1105.

Безпосередньо здійснити розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах ФОП можуть відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок № 1266).

Для отримання фінансування матеріального забезпечення ФОП необхідно відповідно до статті 34 Закону України № 1105 відкрити окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у будь-якому банку в порядку, встановленому Національним банком України.

До робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем реєстрації подається заява-розрахунок, до якої з метою контролю за використанням коштів Фонду слід додати:

-  копію заповненого листка непрацездатності;

- довідку з територіального органу Державної фіскальної служби України про сплату єдиного внеску або копії квитанцій про сплату єдиного внеску за розрахунковий період;

- письмове повідомлення про відкриття окремого поточного рахунку для фінансування матеріального забезпечення.

Крім того, нагадуємо про деякі особливості щодо нарахування допомоги по вагітності та пологах:

- сума допомоги по вагітності та пологах із розрахунку на місяць, враховуючи норми статті 26 Закону України № 1105, не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (з 01.01.2018 мінімальна заробітна плата складає 3723,00грн,  тобто 3723,00грн / 30,44 = 122,31грн);

-        за страховим випадком, який настав до припинення підприємницької діяльності, допомога по вагітності та пологах нараховується за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності;

-        у разі, якщо ФОП перебуває в трудових відносинах із роботодавцем за трудовим договором (контрактом) і це є основним місцем роботи, підставою для призначення допомоги, як фізичній особі-підприємцю, є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи.

Кременчуцьке відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України у Полтавській області