"Гроші ходять за людиною" – нові принципи й підходи у роботі Фонду соціального страхування України
З 1 січня 2018 року набрав чинності новий Порядок направлення застрахованих осіб на лікування в санаторно-курортні заклади за рахунок коштів Фонду соціального страхування України
Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі – Закон № 1105) визначено право застрахованих осіб на отримання послуг з медичної реабілітації за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
З 01 січня 2018 року набула чинності постанова правління Фонду від 13.07.2017 № 39 “Про затвердження Порядку відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України” (далі – Порядок), згідно з якою застраховані особи та члени їх сімей після перенесених захворювань і травм мають право отримати відновлювальне лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду.
Порядком запроваджено новий механізм забезпечення застрахованих осіб соціальними послугами з лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм та визначено нові принципи й підходи в роботі Фонду. Так, усю необхідну роботу, пов’язану з підготовкою та оформленням документів, необхідних для отримання застрахованою особою послуг із відновлювального лікування, будуть здійснювати працівники відділення Фонду.
Медична реабілітація призначається пацієнтам після закінчення гострого періоду захворювання в разі наявності обмежень життєдіяльності та виконання трудової діяльності і спрямована на відновлення здоров’я застрахованої особи та повернення її до суспільно-корисної праці, профілактики ускладнень хвороб та зменшення витрат на допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Лікування відбувається за такими профілями медичної реабілітації:
- підгострий період інсультів (після оперативних втручань на судинах мозку або без них);
- підгострий період черепно-мозкових травм.
- підгострий період після операцій на опорно-руховому апараті (ортопедичних, травматологічних);
- підгострий період опіків.
- підгострий період інфаркту міокарда (після оперативних втручань на судинах серця або без них);
- стан після пролікованої нестабільної стенокардії (після оперативних втручань на судинах серця або без них);
- підгострий період після операцій на серці;
- підгострий період після операцій на легенях, у тому числі з приводу гнійних процесів нетуберкульозного характеру;
- цукровий діабет.
- порушення адаптації;
- розлади, по’вязані зі споживанням їжі;
- неорганічні розлади сну;
- соматоформні розлади;
- неврастенія.
- підгострий період після оперативних втручань на органах зору.
- ускладнена вагітність.
- підгострий період після оперативних втручань на органах травлення;
- підгострий період після оперативних втручань на органах сечостатевої системи (оперативного та інструментального видалення каменів із нирок і сечових шляхів, ударно-хвильової літотрипсії);
- підгострий період після оперативних втручань на жіночих статевих органах.
Застрахована особа має право на лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань за рекомендацією лікуючого лікаря та за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії (далі – висновок ЛКК) лікувально-профілактичного закладу.
Застрахована особа з порушенням перебігу вагітності може направлятися в реабілітаційне відділення санаторно-курортного закладу безпосередньо із жіночої консультації.
Механізм отримання реабілітації для застрахованих осіб:
Заклад охорони здоров’я, де застрахована особа перебуває на лікуванні, протягом доби з моменту надання висновку ЛКК, інформує орган Фонду за місцем обліку закладу охорони здоров’я як страхувальника, про потребу зазначеної особи в подальшому лікуванні в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу із зазначенням профілю.
Уповноважений представник органу Фонду відвідує застраховану особу в закладі охорони здоров’я, де перебуває зазначена особа на стаціонарному лікуванні, не пізніше наступного дня з моменту повідомлення про страховий випадок для оформлення заяви.
Представник відділення Фонду має отримати такі документи:
Під час оформлення документів застрахована особа повинна пред’явити представнику Фонду оригінали паспорта, свідоцтва про народження дитини (у разі необхідності отримання послуг із реабілітаційного лікування дитиною), довідку про безпосередню участь особи в АТО (у разі отримання послуг із медико-психологічної реабілітації учасників АТО).
Застрахована особа має право вибору санаторно-курортного закладу відповідно до рекомендацій лікуючого лікаря та комісії ЛКК.
Наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України затверджено Перелік санаторно-курортних закладів у розрізі медичної реабілітації для відшкодування витрат за надані застрахованим особам послуги із реабілітаційного лікування, який оприлюднено на офіційному веб-сайті Фонду (http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/952253).
На підставі отриманої від закладу охорони здоров’я інформації про потребу в подальшій реабілітації хворого, який перебуває у них на лікуванні, орган Фонду надсилає санаторно-курортному закладу заяву такої особи для узгодження можливості прийому її в санаторій. Після отримання згоди про надання послуг із реабілітаційного лікування укладається тристоронній договір (між застрахованою особою, органом Фонду та санаторно-курортним закладом) з узгодженою датою заїзду.
Договір є документом, що надає право застрахованої особи на отримання послуг із реабілітаційного лікування в санаторно-курортному закладі. В договорі обов’язково зазначається профіль медичної реабілітації, термін лікування і дата початку лікування.
Під час прибуття до санаторно-курортного закладу застрахована особа зобов’язана пред’явити паспорт, свідоцтво про народження дитини (у разі направлення на лікування дитини) та надати:
Після завершення курсу реабілітаційного лікування орган Фонду згідно з актом приймання-передачі та рахунком перераховує санаторію вартість фактично наданих послуг.
Постановою правління Фонду соціального страхування України від 14.12.2017 № 71 затверджені граничні розміри витрат на відшкодування вартості одного ліжко-дня лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу для застрахованої особи або члена її сім'ї (дитини в супроводі одного із застрахованих батьків, або застрахованої особи, яка їх змінює (опікуна, піклувальника) на 2018 рік: для застрахованої особи – 600 грн (з ПДВ), для супроводжуючої особи - 420 грн (з ПДВ).
Слід мати на увазі, що у разі перевищення їх вартості над граничними розмірами витрат, застрахована особа самостійно сплачуватиме різницю коштів на рахунок санаторно-курортного закладу.
Отримати більш детальні роз’яснення можна особисто, звернувшись до відділу профілактики виробничого травматизму та медико-соціальних послуг Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області з понеділка по п’ятницю, кабінет № 2 (м. Кременчук, вул. Європейська, 68А).