Управління Держпраці у Полтавській області інформує

Щодо скороченої тривалості робочого тижня за роботу зі шкідливими умовами праці роз’яснюють фахівці Управління Держпраці у Полтавській області

Статтею 51 КЗпП України передбачено встановлення скороченої тривалості робочого тижня — не більш як 36 годин на тиждень — для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці. Та зазначено, що Перелік виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу, затверджується в порядку, встановленому законодавством.

Звертаємо увагу роботодавців на те, що законодавчо встановлене скорочення робочого часу не передбачає зменшення оплати праці працівника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 163 (зі змінами і доповненнями) було затверджено «Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня», (надалі перелік № 163), який визначає виробництва, цехи, професії і посади зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу.
Застосовується Перелік № 163 згідно із Порядком застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого Наказом Мінсоцполітики № 122 від 23 березня 2001 року (надалі Порядок № 122).

Зокрема у Порядку № 122 зазначено, що скорочена тривалість робочого тижня за роботу в шкідливих умовах установлюється працівникам виробництв, цехів, професій і посад незалежно від відомчого підпорядкування цих виробництв, цехів, а також форм власності підприємств, організацій та установ.

Крім того, в Порядку № 122 зазначено, що коли виробництва та цехи наводяться в Переліку № 163 без найменувань конкретних професій і посад, то правом на скорочену тривалість робочого тижня користуються всі працівники цих виробництв, цехів незалежно від назви професії, посади, яку вони займають.

Якщо в Переліку № 163 вказані розділи та підрозділи у вигляді найменувань робіт («Малярні роботи», «Зварювальні роботи» тощо), то робітники, які виконують ці роботи, мають право на скорочений робочий тиждень незалежно від того, в якому виробництві або цеху виконуються ці роботи.

Скорочена тривалість робочого тижня встановлюється колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 1.08.1992р.

 

За інформацією заступника начальника відділу Управління Держпраці у Полтавській області Л. Рогізної.