Податкова інформує

Кампанія Декларування-2016

З 1 січня 2016 року стартувала кампанія декларування доходів громадян, отриманих у минулому році.

Обов’язок щодо подання декларації про майновий стан і доходи передбачений для тих громадян, які отримували доходи, що підлягають оподаткуванню, але з яких податок не утримувався.

Обов’язковому декларуванню підлягають:

- доходи від здачі майна в оренду;

- доходи у вигляді спадщини або за договорами дарування;

- іноземні доходи;

- інвестиційний прибуток (продаж цінних паперів, корпоративних прав);

- доходи від операцій з відчуження рухомого та нерухомого майна;

- доходи у формі заробітної плати від двох і більше податкових агентів і при цьому загальна сума в 2015 році перевищує 146160 грн.;

- доходи у вигляді додаткового блага (списання заборгованості);

- доходи від фізичних осіб, які не є податковими агентами (надання послуг домашнього персоналу, репетиторства, медичних, будівельних, оранці землі, тощо);

- інші доходи, з яких протягом 2015 року податок не утримувався (надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю; від продажу власної сільськогосподарської продукції, тощо).

Особливістю цьогорічної кампанії є те, що минулорічні доходи та майновий стан громадянам потрібно декларувати за новою формою декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 №859 та  зареєстрована у Мін’юсті 26.10.2015 за №1298/27743. Окрім того наказ №859 містить Інструкцію щодо її заповнення.

Слід звернути увагу, що при заповненні нової форми звітності платники повинні декларувати доходи та  розраховувати податкове зобов’язання не лише з податку на доходи фізичних осіб, але й з військового збору.

Податкова декларація за 2015 рік подається до 1 травня 2016 року. Щодо права на податкову знижку, то скористатися ним зможуть громадяни упродовж усього 2016 року.

Звертаємо увагу, що подати декларацію можна на паперових носіях, надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення  або в електронному вигляді  через інформаційний портал державної фіскальної служби України з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису.

Декларація подається громадянами до органу ДФС за місцем реєстрації: м. Кременчук, вул. Красіна, 76, секція 8, тел. (0536)74-07-20

Заступник начальника Кременчуцької ОДПІ О.М. Дубинка

 

ЕЛЕКТРОННІ СЕРВІСИ ДФС

 Контакт-центром Державної фіскальної служби України протягом 2015 року надано 1183,9 тис. відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян. Більшість з них (1145 тис. – надано у телефонному режимі). Електронною поштою  та факсом надано             36,6 тис. З використанням автовідповідача платники податків отримали 2,3 тис. відповідей на запитання.

Як повідомляє прес-служба ДФС України, найчастіше суб’єкти господарювання та громадяни зверталися з питань податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку для фізичних осіб-підприємців та податку на прибуток підприємств.

Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства відповіді надаються з використанням Бази знань. Це автоматизована база уніфікованих відповідей на запитання платників податків та громадян, яка постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані.

За минулий рік з використанням Бази знань платникам податків надано                            559 консультацій у письмовій формі. На початок 2016 року База знань налічує                      14 тис. уніфікованих запитань-відповідей.

Для зручності суб`єктів господарювання та громадян Базу знань розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби у розділі «Запитання – відповіді» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу.

 

Відділ комунікацій 

Кременчуцької ОДПІ  

 

ЗДАВАННЯ НЕРУХОМОСТІ В ОРЕНДУ

  Фахівці фіскального відомства наголошують, що громадяни, які здають житло в оренду, зобов’язані сплачувати податок на доходи. Кожен громадянин, який не є підприємцем, але здає квартиру, будинок чи навіть кімнату в оренду, довгострокову або подобову, має сплатити податок з отриманого доходу у розмірі 15 (20) відсотків, залежно від отриманої суми орендної плати, отриманої у 2015 році.

Окрім того, орендодавцю, який здає квартиру фізичним особам і не є підприємцем, необхідно самостійно нарахувати податок на доходи фізичних осіб та зазначити його в податковій декларації, термін подання якої триває до 1 травня 2016 року.

 

Відділ комунікацій 

Кременчуцької ОДПІ  

 

ДОХІД ПЛАТНИКА ЄДИНОГО ПОДАТКУ ДРУГОЇ АБО ТРЕТЬОЇ ГРУПИ ПОНАД  1 МІЛЬЙОН ГРИВЕНЬ – ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ РРО

Законом України №569 від 1 липня 2015 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» визначено умови, за якими фізичні особи платники єдиного податку можуть не застосовувати РРО.

Так, реєстратори розрахункових операції не застосовуються, зокрема, платниками єдиного податку другої та третьої груп (фізичними особами – підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1млн. гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1млн. гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

 

Відділ комунікацій 

Кременчуцької ОДПІ  

 

ПРАВО НА ВИПРАВЛЕННЯ:

ПОМИЛКА В РЕКВІЗИТАХ ЗАГОЛОВНОЇ ЧАСТИНИ ПОДАТКОВОЇ НАКЛАДНОЇ

 Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

У випадку допущення помилки в реквізитах податкової накладної платник податків на дату виявлення зазначеної помилки має право скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, в якому всі правильно заповнені реквізити податкової накладної повторюються, а реквізит, в якому допущено помилку, заповнюється без помилок. У цьому випадку графи з 1 по 13 розрахунку коригування не заповнюються.

Помилка, допущена в номері чи даті податкової накладної, не може бути виправлена шляхом подання розрахунку коригування (Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №957).

 

Відділ комунікацій 

Кременчуцької ОДПІ  

 

ДЕКЛАРАЦІЯ З ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК:  

ПОДАННЯ НЕЗАПОВНЕНИХ ДОДАТКІВ

 Відповідно до п. 46.1 ст. 46. Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Додатки до податкової декларації є її невід’ємною частиною.

Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями п. 46.5 ст. 46 Податкового кодексу України та чинному на час її подання               (п. 48.1 ст. 48).

Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або при наявності показників, які підлягають декларуванню, подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 ПКУ).

Форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджена наказом Міністерством фінансів України від 20.10.2015 №897.

У Декларації платник податку повинен зазначити усі передбачені в ній показники. Якщо будь-який рядок Декларації або додатка до Декларації не заповнюється через відсутність операції (суми), то такий рядок прокреслюється.

Додатки до окремих рядків Декларації, незаповнені через відсутність операцій (показників), до контролюючого органу не подаються.

Про наявність додатків, які подаються разом з Декларацією, платник податку зазначає в основній частині Декларації (таблиця «Наявність додатків»).

 

Відділ комунікацій 

Кременчуцької ОДПІ  

  

ПРО СПРАВЛЯННЯ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ

  Податкова інспекція м.Кременчука нагадує, що плата за землю – місцевий податок, який є однією із складових податку на майно.

Місцеві податки і збори встановлюються рішеннями, які в межах повноважень приймають сільські, селищні та міські ради. Встановлення місцевих податків і зборів здійснюється у порядку, визначеному Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року №2755-VI.

Статтею 7 Кодексу визначено загальні засади встановлення податків і зборів і, зокрема, ставок податку, податкових пільг.

Податковим Кодексом передбачено граничний розмір ставок земельного податку, у розрізі категорій земельних ділянок ставки визначаються рішенням місцевої ради.

При цьому, за відсутності рішення місцевої ради про встановлення місцевих податків і зборів, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм Кодексу із застосуванням мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (підпункт 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Кодексу).

Зазначену норму також необхідно враховувати для розрахунку суми земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Рішення місцевої ради оприлюднюється до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування ставок податків та пільг (підпункт 12.3.4                  пункту 12.3 статті 12 та пункт 271.2 статті 271 Кодексу).

Копія прийнятого рішення надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів (підпункт 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 Кодексу).

Граничним терміном надання копії рішення щодо ставок земельного податку та надання пільг відповідно до Кодексу є 25 грудня року, що передує звітному.

Звертаємо увагу, що Кодексом не дозволяється сільським, селищним міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків і зборів для окремих юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків і зборів (підпункт 12.3.7 пункту 12.3 статті 12).

Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати земельного податку, починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право.

Поряд з цим, відповідно до статті 73 Закону України від 21.05.1997   №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» із змінами та доповненнями акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті у межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Підпунктом 287.1 статті 287 Кодексу визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі у порядку, встановленому Законом України від 07.07.2011 №3613-УІ                       «Про Державний земельний кадастр».

Дані Державного земельного кадастру згідно з пунктом 286.1 статті 286 Кодексу є підставою для нарахування земельного податку.

Розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного законодавства, вирішення земельних спорів тощо належить виключно до повноважень сільських, селищних та міських рад.

Суб’єктам господарювання, які не оформили відповідно до законодавства право власності або користування землею, необхідно звернутися до органів виконавчої влади та/або органів місцевого самоврядування для оформлення та реєстрації такого права.

 

Відділ комунікацій 

Кременчуцької ОДПІ