Кременчуцький міськрайонний центр зайнятості інформує

Чому нелегальна зайнятість залишається популярною? А легальна зайнятість, що передбачає оформлення трудових відносин, сплату податків, дотримання соціальних гарантій, багатьма роботодавцями сприймається не як прямий обов’язок, а як бонус чи конкурентна перевага? Відповідь на ці запитання криється в самому понятті «легальна зайнятість». Спробуємо розібратись.

Легальна – означає визнана і дозволена законом. Законом, який чітко окреслює обов’язки і права учасників трудових відносин, а також гарантує, що держава буде дбати про їх виконання кожною стороною: і роботодавцем, і працівником.

Про які ж гарантії йдеться? Для працівників держава гарантує, що в разі офіційного працевлаштування, окрім запису в трудовій, працююча особа отримає:

- чітко визначені та закріплені трудовим договором умови праці (місце роботи, режим роботи, посадові обов’язки, заробітна плата);

- виплату заробітної плати двічі на місяць, у розмірі не менше ніж мінімально встановлений законодавством;

- можливість навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації за рахунок роботодавця;

- страховий стаж для отримання допомоги на випадок безробіття, пенсії;

- право на оплачувані відпустки: щорічну (не менше 24 календарних днів), соціальні та додаткові відпустки, передбачені КЗпП України;

- право на оплату листка непрацездатності у разі хвороби;

- соціальні послуги і виплати у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання;

- захист від незаконного звільнення, переведення на іншу посаду, зміну умов праці (без попередження та згоди працівника);

- вихідну допомогу у разі звільнення за ініціативою роботодавця;

- цілої низки інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством.

Багато це чи мало стає зрозуміло, коли є можливість порівняти.

Реальність така, що чимало роботодавців будують свій бізнес на максимальному використанні нелегальної праці. Пояснення дуже просте – надто дорого платити податки і виконувати трудові зобов’язання. Настільки дорого, що з працівниками забувають розрахуватися або виплачують не в повній мірі обіцяні зарплати, або пропонують забути про оплачувані відпустки і «лікарняні» та інші соціальні гарантії.

На перший погляд ухилення роботодавця від офіційного працевлаштування і сплати ЄСВ за своїх працівників не виглядає катастрофою. «Головне, щоб гроші платив за роботу», – міркують більшість нелегалів, забуваючи про те, що сплата ЄСВ забезпечує їх страховими виплатами на випадок безробіття, тимчасової втрати працездатності, нещасних випадків на виробництві, врешті, під час виходу на пенсію.

Запровадження карантинних заходів у зв’язку з поширенням в Україні коронавірусу змусило замислитись всіх, хто зневажав соціальним благополуччям і громадянською відповідальністю в інтересах короткострокового економічного ефекту. І роботодавці, і працівники, які підтримували нелегальну зайнятість, ухилялись від офіційного оформлення трудових відносин і сплати податків, опинились один на один перед загрозою зубожіння. І переваги офіційного працевлаштування вже не видавались пережитком минулого.

Для остаточного подолання стереотипів, варто зазначити, що кожен хто підтримує цивілізовані трудові відносини, має можливість звернутись до Державної служби зайнятості за безоплатною допомогою: роботодавець – в розв’язанні кадрових питань (підбору персоналу, компенсації ЄСВ), а працівник – за допомогою у пошуку нової роботи і отриманні матеріальних виплат на період безробіття. 

 

   

Інформаційно-роз’яснювальна робота по легалізації зайнятості

На Полтавщині проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота щодо легалізації зайнятості задля попередження працівників про негативні наслідки, які тягне за собою безвідповідальне ставлення до питання працевлаштування, і роботодавців про можливе застосування санкцій за порушення законодавства про працю.

 

Упродовж трьох тижнів, починаючи з 12 серпня, триватиме активна фаза цієї інформаційної кампанії, а з 1 вересня заплановано розпочати інспекційну роботу з питань виявлення неоформлених трудових відносин. Фактично планується охопити усі сфери діяльності, але в першу чергу увага буде приділена сферам сільського господарства і будівництва, торгівлі, громадського харчування, готельно-ресторанного бізнесу, які є найбільш критичними в плані використання незадекларованої праці.

14 серпня, у Кременчуці пройшов рейд з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.

Під час  рейду  проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу з 30 роботодавцями та їх працівниками з питань легалізації працевлаштування населення, надавались буклети та пам’ятки.

До складу робочої групи  увійшли представники: управління економіки виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, Кременчуцького управління ГУ ДПС у Полтавській області,  Департаменту соціального захисту населення та питань АТО, ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області, Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості.

Шановні роботодавці! Закликаємо Вас відмовитись від використання праці найманих працівників без оформлення трудових відносин, адже отримання заробітної плати «в конвертах» негативно впливає на стаж роботи та пенсію, яку працівники будуть отримувати в майбутньому.

Шановні працівники! Для реалізації своїх трудових прав та забезпечення свого майбутнього Ви повинні вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин, а також регламентацію трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства.

Більше інформації з питань зайнятості можна знайти за посиланнями:

Web-портал: https://pol.dcz.gov.ua/, https://pracyakremen.com.ua/   

Facebook: https://www.facebook.com/KremenMRCZ/